Woda to życie
Zaopatrywanie roślin w wodę to najważniejsze nasze zadanie w trakcie ich hodowli, te żyjące w naturze pobierają wodę same, te rosnące w naszych domach muszą ją mieć zagwarantowaną przez nas. Woda, którą podlewamy kwiaty powinna być miękka, najlepiej mieszcząca się w przedziale 4-8° dH. Środki zmiękczające wodę można kupić w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Nigdy nie podlewajmy roślin bezpośrednio wodą wodociągową - zawiera chlor, szkodliwy dla kwiatów.Wodę wodociągową nalejmy do konewki lub butelki i zostawmy na kilkanaście godzin - pozwoli to na odparowanie chloru i wyrównanie temperatury z otoczeniem.
Pamiętajmy, że nie wolno przesadzać z ilością podawanej wody, gdyż może to spowodować gnicie korzeni. Łatwo sprawdzić czy roślina wymaga podlania poprzez wciśnięcie palca w ziemię, jeżeli po jego zagłębieniu na głębokość około 2 cm nie wyczujemy wilgoci oznacza to, że roślina wymaga podlania. Obfitego podlewania kwiaty wymagają w okresie wzrostu, czyli wiosną i latem. Jesienią i zimą ograniczamy podlewanie nawet do jego całkowitego zaprzestania w przypadku niektórych roślin.
Możemy stosować różne sposoby podlewania, tradycyjne od góry - ten sposób pozwala na dobre nawodnienia całej przestrzeni doniczki i pełne rozprowadzenie wszystkich składników zawartych w wodzie w całej doniczce. Drugim sposobem jest nalewanie wody na podstawkę doniczki, nie jest ono najlepszym sposobem i stosujemy go w przypadku roślin, których kłącza są wrażliwe na wilgoć - gloksynie, sępolia, cyklameny. Trzeci sposób to metoda przez zanurzenie całej doniczki, stosujemy przy storczykach i innych epifitach. Bardzo wskazane w przypadku paproci.